2020 aasta kokkuvõte

2020 aasta märksõna on COVID-19 ja seoses selle viirusega jäid paljud asjad tegemata mis plaanis olid.

Algas  aasta mitte nii eriti hästi –  esimesel jaanuaril käisin traumapunktis paremast põlvest veresegust vett välja võtmas ja praktiliselt terve jaanuar oli traumast taastumise kuu.

Edasi läks juba paremaks – kuna sain omale uue ratta (tänud kõigile toetajatele) ja ka pararatturiks kvalifitseerimise paberid (arstlik dokumentatsioon) said tehtud aga siis tuli suur sulgemine ja tühistamine, mille tõttu jäid enamus rahvusvahelised pararatta võistlused ära ja ka minu kvalifitseerumine nende hulgas.

Ratta võistlusi tuli sel aastal kokku 10 – üks virtuaalne (Tartu Rattaralli) ja ülejäänud õnneks reaalsed võistlused.

Esimeseks võistluseks oli 31.05.2020 20 km eraldistart uhiuuel Kose-Risti teelõigul. Sile asfalt, 35 tõusumeetrit, suhteliselt ebamugav alt tugev tuul, keskmine pulss 172ls, max pulss 195 ls. Kuna ma varem üldse eraldistarti sõitnud ei olnud, siis ootusi/lootusi ka endale ei seadnud.  Keskmiseks kiiruseks tuli 34,8km/h mis andis üldarvestuses 175 koha ja M45 arvestuses 20 koha. Sisemas muidugi lootsin veidi paremat tulemust aga tavavarustuse ja spetsiaalse treeninguta  – hinne rahuldav.

Teine võistlus 14.06  – samuti eraldistart Kiilis 25km, profiil veidi künklikum ja teekate krobelisem, 75 tõusumeetrit, keskmine pulss 171 ls ja  max pulss 190 ls, Keskmiseks kiiruseks 35,1km/h. Tulemus juba veidi parem – üldarvestuses 123 koht M45 16 koht. Sõiduga sain selgeks, et joogiks sellise pingutuse ajal tuleks vett valida – sest magusamad joogid ei pruugi sisse jääda.

Kolmas võistlus – 05.07 Elva rattaralli 43,6km, keskmine kiirus 37,8km/h,  keskmine pulss 171 ls, max pulss 197  ls, kerge vihm stardis. 17 soojakraadi. Kahjuks ei õnnestunud oma plaani ellu viia. Stardikoridori sisenemisega jäin veidi hiljaks ja seega positsioon stardis ei olnud kõige parem, mis omakorda viis selleni, et start läks metsa ja jäin karpi – kui vabasse vette sain oli punt juba eemal – üritasin mis ma üritasin aga üksi ikka järgi ei sõida ja nii praktiliselt kuni lõpuni sai väikeses pundis tööd tehtud. Tulemuseks siis üldarvestuses 70 koht (63-77 koha punktid) ja M45 arvestuses 15 koht.

Neljas võistlus 19.07 Kuusalu Rattaralli – 55,6 km 176 tõusumeetrit, keskmine kiirus 41,7km/h, 27 kraadi sooja, vaikne. Keskmine pulss 171 ls, max pulss 203 ls (PR!) .  Sõit läks peaaegu hästi, stardist sain kenasti koos pundiga minema ja hea hooga sõitsin pundis kenasti ära kuni Muuksi linnamäe tõusuni. Seal kahjuks jäin vasakus teeservas ühe parkiva auto pärast karpi ja pidin hoo maha võtma – see aga lõi rütmi sassi ja tõusulõpuni ei suutnud pundis püsida – sealt edasi – üritasin järgi üksi sõita aga olin selle tõusuga ennast suhteliselt tühjaks sõitnud ja ega lootust väga polnudki punti tagasi saada. Kuna lõpuni jäi alla 10 kilomeetri siis pingutasin edasi ja paari kilomeetri pärast tekkis meil neljane punt millega lõpuni sõitsime.  Kokkuvõttes kaotasime võitjale minuti ja 46 sekundiga, seega väikses pundis sõites kaotasime kilomeetri peale ca 10-15 sekundit. Kokkuvõttes siis 63 koht (62-65 koha punktid) M45 arvestuses 10 koht.

Viies võistlus – Suure-Munamäe rattaralli 42,4 km,  446 tõusumeetrit, keskmine kiirus 35,5 km/h, 19 kraadi sooja, keskmine pulss 164 ls ja max pulss 186 ls.  Esimene pool sõidust oli valdavalt allamäge ja kiirused päris suured – püsisin kenasti pundis aga poole sõidu pealt kui ring tagasi keeras hakkasid tõusud ja kohe esimesel jäin maha  ja sõitsin omas tempos lõpuni nii kuidas enesetunne lubas. Lõpuks muidugi veel kirsiks tordi peal tõus Suur-Munamäe otsa – 340 meetriga 55 tõusumeetrit keskmine tõusprotsent 15,8 – päris raske oli aga õnneks jalga maha ei pannud 😊 .  Tulemuseks 64 koht, M45  10 koht, kaotust võitjale 9 min 34 sekundit.

Kuues võistlus 16.08 Tallinna Rahvasõit 75,7km 148 tõusumeetrit, keskmine kiirus 41,3km/h 27 kraadi sooja.  Sõit oli mõnus, terve tee püsisin kenasti grupis, lõpu eel said 10 meest veidi eest ära aga kokkuvõttes oli päris tore . Tulemuseks 43.koht (13-76 koha punktid) M45 arvestuses 7 koht.

Filter Maantee sarja kokkuvõttes sain üldarvestuses 51 koha, M45 arvestuses  11 koha ja velotuuri arvestuses 28 koha.

Kohe peale Tallinna Rahvasõitu tuli seitsmes võistlus milleks olid Eesti Meistrivõistlused eraldistardis – toimusid need Laagris 18. augustil. Distants 22 km, 53 tõusumeetrit, keskmine kiirus 36,5km/h, 23 kraadi sooja, vaikne. Keskmine pulss 176 ls, max pulss 182 ls. Teekate kohati krobeline aga ei midagi hullu. Pingutasin kuidas suutsin ja parima keskmise kiiruse sõitsin välja. Tulemuseks 15 koht Seenior 2 klassis, kaotust võitjale 7 minutit ja 7 sekundit . Tulemus just kiita ei ole aga kui vaadata teisest küljest siis iga eraldistardiga tuli keskmises kiiruses 1km/h juurde – seega areng on olemas. Kui veel saaks kasutada spetsvarustust (riided + jooksud) oleks tulemus kindlasti veidi parem aga ise tuleb talvega ikka tugevamaks ka saada.

Sellega said selleaastased maanteesõidud läbi. Lisaks tegin veel kaks kohustuslikku maastiku maratoni.

Kaheksas võistlus – 12.09.2020 Karujärve rattamaraton – 48,54 km,  363 tõusumeetrit, keskmine kiirus 22,9 km/h, 15 kraadi sooja ja tugev lõunatuul, keskmine pulss 167 ls ja max pulss 182 ls.

Kuna ma sel aastal maastikule panustanud ei olnud siis võtsin sõitu rohkem trennina – aga eks  kui stardipauk käib siis ikka pulss läheb kõrgemaks ja sõit läheb lahti. Kuna ise sõitsin rahulikult seal tagumises otsas siis tõsisemate tõusude juures tuli ikka järjekorras olla ja matkata ka. Kohati läksin oma saamatuse pärast ka päris närvi – kuna oleks tahtnud neid tõuse rattaseljas võtta mitte matkata – aga kui korra juba külje maha paned ega siis mäe otsa enam naljalt ei sõida. Üks uus singel oli ka juurde tehtud – mis mulle samuti võistlusolukorras liiga raskeks jäi. Peale esimest kolmandikku said kiiread eest ja edasi sõitsin oma tempoga lõpuni. Kokkuvõttes sain 110 koha  – aeg 2:34:52 – oleks tahtnud paremat aga …

Üheksas võistlus – 20.09.2020 – Tartu rattamaraton 88,28 km,  1106 tõusumeetrit, keskmine kiirus 18,8 km/h, 7-10 kraadi sooja.  keskmine pulss 162 ls ja max pulss 181 ls.

Hommik algas väga külmalt – Elvasse sõites näitas auto kraadiklaas kohat ainul 3 kraadi sooja, aga kuna oli vaikne ja prognoos lubas ka ilusat ilma siis kokkuvõttes oli lihtsalt mõnus rattailm. Sõitu võtsin samuti rohkem treeninguna aga kuna rada oli kuiv siis kokkuvõttes läks nii et sain oma kiireima Tartu rattamaratoni ja aja esimest korda alla 4 tunni – täpsemalt 3:51:15 mis kokkuvõttes andis 821 koha ja M45 klassis 178 koha.

10 võistlus oli kohe kevadel Tartu rattaralli virtuaalsõit – võtsin selle ette 03.06.2020. Ilm oli kevadine 14 kraadi sooja ja suht vaikne tuul.  Distantsiks 128,91km, tõusumeetreid kogunes 276, keskmine kiirus 31,2km/h, keskmine pulss 148 ls ja max pulss 170 ls.  Kogu distantsi peale kulus 4 tundi 8 minutit a 11 sekundit.  Üksinda sõites polegi nii väga paha tulemus.